Pokud jde o vaši stravu, buďte nekompromisní.
V důsledku preventivních opatření proti šíření koronaviru na dialyzačních střediscích se může váš léčebný režim změnit. Proto je nyní velmi důležité, abyste zůstali disciplinovaní ohledně své stravy, a zvláště pečlivě sledovali příjem tekutin, draslíku a fosforu. Zde je několik doporučení, jak zvládnout svou výživu doma.
Pokyny pro nakupování
Pokud je to možné, neměli byste nakupovat sami, abyste snížili riziko infekce. Požádejte o pomoc vaši rodinu nebo přátele nebo si vyberte doručovací službu. Nezanedbávejte svou stravu a postupujte podle doporučení, která vám dal lékař nebo nutriční specialista. Je však třeba zvážit několik bodů:
- Správně si naplánujte a napište nákupní seznam, takže na nic nezapomenete.
- Ujistěte se, že máte dostatečnou zásobu na dobu 14 dnů.
- Nakupujte potraviny s prodlouženou trvanlivostí nebo konzervované potraviny, ale vyvarujte se průmyslově zpracovaných potravin.
- Buďte opatrní u produktů s dlouhou životností, jako jsou fazole nebo hrášek, protože jsou bohaté na fosfor a draslík, konzumujte je pouze střídmě, a ne v delších obdobích mezi terapiemi.
Při doručení potravin byste se měli vyhnout přímému kontaktu s osobou, která vám potraviny přináší. Dodržujte příslušnou vzdálenost a vyhýbejte se pozdravům s přímým kontaktem. Po doručení potraviny vyjměte z obalu a ten zlikvidujte. Předtím, než se jídla budete dotýkat, měli byste si umýt ruce mýdlem a vodou po dobu nejméně 20 sekund.
Doporučení k vašemu nákupnímu seznamu:
- zelenina: kupujte ji syrovou nebo zmrazenou,
- sacharidy: ve vašem nákupním seznamu by neměla chybět rýže, těstoviny, chléb (ke zmrazení),
- maso a ryby: pokud se rozhodnete koupit maso a ryby čerstvé, část zmrazte a zbytek čerstvých potravin spotřebujte během pár dní,
- ovoce: ovoce se rychle kazí, kupujte je čerstvé (a nezralé), vyhýbejte se ovoci s vysokou koncentrací draslíku, jako jsou banány nebo kiwi, připravte si zásoby konzervovaného ovoce (vždy ve vlastní šťávě, vyhýbejte se sirupu),
- vejce: neměla by chybět ve vaší spíži, pokud je uložíte v lednici, vydrží déle,
- mléko: kupujte mléko s dlouhou trvanlivostí, z mléčných výrobků je nejlepší volbou uzený sýr.
Manipulace s potravinami
Neexistují žádné vědecké důkazy o tom, že by potraviny mohly být zdrojem přenosu koronaviru (Evropský úřad pro bezpečnost potravin, EFSA). Stále můžete nakupovat a konzumovat stejné potraviny prospěšné pro ledviny jako obvykle.
- Doporučujeme však dodržovat přísná hygienická opatření, zejména při manipulaci se syrovými potravinami.
- Při přípravě jídla pečlivě umyjte potraviny, ruce, kuchyňské povrchy a nádobí, jako jsou nože a krájecí desky, horkou vodou a mýdlem.
- Používejte různé nádobí, jako jsou nože a krájecí desky, na syrová a vařená jídla.
- Vaření nebo ohřívání potravin může být dalším bezpečnostním opatřením, protože virus je citlivý na teplo.
- Uchovávejte čerstvé a rychle se kazící potraviny v ledničce, kde vydrží déle.
- Využívejte mrazničku k uchování některých potravin po delší dobu.
Kliknutím sem se dostanete k online materiálům NephroCare o výživě s užitečnými informacemi a recepty.