Cukrovka/Diabetes

Mnoho lidí si myslí, že cukrovka je způsobena přílišnou konzumací cukru, ale tak jednoduché to není.

Diabetes označuje skupinu metabolických poruch, kdy má pacient vysokou hladinu krevního cukru – glukózy. Dochází k tomu v případě, kdy slinivka netvoří dostatek inzulinu nebo když buňky těla na vytvořený inzulin již nereagují tak, jak by měly.

Inzulin hraje u cukrovky důležitou roli, zejména při přeměně cukru, škrobu a jiných látek na energii, kterou naše buňky potřebují ke své činnosti. Pokud k tomu nedochází, buňky nemají potřebnou energii a cukr se hromadí v krvi, což vede k poškození celé řady orgánů.

Různé druhy

Existují jsou tři hlavní typy cukrovky: 

  • Cukrovka 1 typu
  • Cukrovka 2 typu
  • Gdestační diabetes

I když se cukrovka 1. typu může týkat dospělých i dětí, je nejběžnější u dětí, kdy jí nazýváme juvenilní diabetes. Tato forma cukrovky může propuknout náhle, pokud slinivka není již schopná tvořit inzulin, a to buď v důsledku dědičné zátěže, nebo infekce. U cukrovky 2. typu neprodukuje vaše tělo dostatečné množství inzulinu, nebo jej nedokáže správně využít, či se jedná o kombinaci obojího. Tato forma nemoci je běžnější a obvykle postihuje dospělé nad 40 let. Je způsobena faktory životního stylu, jako je obezita, nedostatek fyzické aktivity, špatná životospráva a stres.

Třetím hlavním typem je těhotenská cukrovka, která postihuje 2 až 5% těhotných žen. Je možné ji léčit, ale vyžaduje pečlivý lékařský dohled po dobu těhotenství pro zajištění zdraví matky i dítěte. Po porodu se cukrovka může zlepšit nebo zcela ustoupí.

Rozvoj nemoci/rizikové faktory

Inzulin hraje u cukrovky důležitou roli, zejména při přeměně cukru, škrobu a jiných látek na energii, kterou naše buňky potřebují ke své činnosti. Pokud k tomu nedochází, buňky nemají potřebnou energii a cukr se hromadí v krvi, což vede k poškození celé řady orgánů. Ačkoli toto poškození není okamžité, existuje riziko dlouhodobých komplikací, které se obvykle rozvíjejí po 10 až 20 letech. Dlouhodobé poškození způsobené vysokou hladinou krevního cukru po dlouhou dobu se může týkat zraku (poškození zraku a slepota), nervů (necitlivost v nohách, chodidlech a pažích), srdce a cév (ateroskleróza a související choroby) a také ledvin.

 

Spojitost mezi diabetem a ledvinami

Diabetes je hlavní příčinou chronického onemocnění ledvin (CKD), které postihuje miliony lidí na celém světě. Přibližně 50 % dialyzovaných pacientů Fresenius Medical Care jsou diabetici.

Pokud se léčíte s diabetickým onemocněním ledvin, je nesmírně důležité mít svůj diabetes i ledviny pod kontrolou a pečovat o ně, abyste mohli žít co nejkvalitnější život.

Souvisí diabetes a onemocnění ledvin?

Diabetické onemocnění ledvin spočívá v snížení funkce ledvin, ke kterému dochází u některých lidí s cukrovkou. Diabetes je rizikovým faktorem pro onemocnění ledvin. V průběhu času může vysoká hladina cukru v krvi způsobit zúžení a ucpání drobných cév v ledvinách. Bez dostatku krve pak dochází k poškození ledvin.

Diabetes může také způsobit poškození nervů v těle. Pokud jsou poškozeny nervy močového měchýře, možná ztratíte schopnost cítit, kdy je váš močový měchýř plný. Tlak z plného močového měchýře může poškodit ledviny. Pokud moč zůstane v močovém měchýři příliš dlouho, můžete dostat infekci močových cest. To je způsobeno bakteriemi, které rychle rostou v moči s vysokou hladinou cukru. Tyto infekce se někdy mohou rozšířit až do ledvin.

Lidé s diabetem mohou mít také vysoký krevní tlak. To je další hlavní příčina chronického onemocnění ledvin. Pokud je u vás diagnostikováno onemocnění ledvin, je důležité vědět, že můžete podniknout kroky k jeho zvládnutí.

Jaké jsou příznaky diabetu a onemocnění ledvin?

Onemocnění ledvin a diabetické onemocnění ledvin sdílejí podobné příznaky. Mohou začínat pocitem únavy nebo nedostatku energie. 

Jak onemocnění postupuje, symptomy diabetického onemocnění ledvin mohou zahrnovat:

  • nechutenství,
  • nevolnost,
  • hubnutí, 
  • suchou, svědivou kůži, 
  • svalové křeče,
  • otoky kolem očí, 
  • časté nutkání močit,
  • zadržování tekutin způsobující otoky nohou a kotníků, 
  • potíže myslet jasně.

Čtyři způsoby, jak korigovat symptomy diabetického onemocnění ledvin

Je nezbytné, abyste dodržovali přesná doporučení vašeho lékaře ohledně diabetu a onemocnění ledvin. Existují ale i obecné kroky, které by měly být součástí vaší každodenní rutiny:

1. Sledujte hladinu cukru v krvi

Můžete si sami zkontrolovat hladinu cukru v krvi doma pomocí přenosného elektronického zařízení. To se nazývá glukometr a k měření využívá malou kapku krve. Použít lze rovněž systém pro kontinuální monitoring glykémie (CGM).

2. Mějte pod kontrolou svůj krevní tlak

Více než 80 % lidí s diabetem a CKD (chronické onemocnění ledvin) má hypertenzi (vysoký krevní tlak). Proberte se svým lékařem možnost vytvoření léčebného plánu, který vám pomůže získat kontrolu nad vaším krevním tlakem. Mezi kroky, které můžete podniknout, patří zdravá nízko-sodíková strava, pravidelná fyzická aktivita, zvládání stresu a přestání kouření.

3. Užívejte léky dle předpisu

Jaké léčivé přípravky na ledviny vám lékař předepíše závisí na různých zdravotních faktorech. Patří sem úroveň funkce vašich ledvin, ve které fázi ledvinového onemocnění se právě nacházíte a zda máte ještě jiné zdravotní problémy. Lékař vám také může předepsat léky pro diabetiky.

4. Volte zdravé potraviny

Začněte pečlivým čtením etiket s nutričními hodnotami výrobku, abyste si zvolili jeho zdravější variantu s nižším obsahem sodíku a cukru. Potraviny bohaté na vlákninu, jako jsou celozrnné výrobky, čerstvé ovoce a zelenina, mohou pomoci zlepšit hladinu cukru v krvi. Proberte se svým lékařem nebo dietologem co přesně máte jíst a pít, abyste dodrželi dietu související s onemocněním vašich ledvin.

Prozkoumejte náš výběr chutných receptů vhodných pro diabetiky s onemocněním ledvin  zde.

Související témata

Dialysis patients do have nutritional needs that are more special than those of other people.