V tomto stádiu CKD je důležité udělat vše, co je možné, aby se zpomalil vývoj onemocnění směrem k úplnému selhání ledvin. Pokud ledviny selžou, znamená to, že fungují na méně než 10 nebo 15 procent normálního stavu. V takovém případě je nutné ztrátu jejich funkce nahradit umělou ledvinou (dialýzou) nebo transplantací ledviny. Přesné určení okamžiku, kdy je nutné zahájit dialýzu, závisí na řadě faktorů (např. na druhu základního onemocnění ledvin, stavu podvýživy, přítomnosti chudokrevnosti apod.). Dodržujte pokyny svého lékaře.
CKD ve stádiu G3b
Stádium G3b patří do pozdní fáze CKD. Osoby s CKD ve stádiu G3b mají středně těžké poškození ledvin, přičemž GFR je snížena na 0,5 až 0,75 ml/s.
Mezi běžné příznaky, které se mohou v tomto stádiu CKD objevit, patří nízký počet červených krvinek (chudokrevnost), podvýživa, bolesti kostí, necitlivost nervů, obtíže se soustředěním a celkově zhoršený stav pohody.
CKD ve stádiu G4
Při CKD ve stádiu G4 jsou ledviny poškozeny natolik, že GFR klesne na 0,25 až 0,5ml/s. Kromě výše zmíněných obtíží patří mezi nejčastější příznaky stádia G4 bolesti kostí, syndrom neklidných nohou, svědění pokožky a chudokrevnost (anémie). Anémií označujeme nedostatek červených krvinek, který vede k únavě, neschopnosti se soustředit, nechutenství, otokům, zejména nohou a očních víček, zadýchávání abledosti kůže.
CKD ve stádiu G5
Osoby s CKD ve stádiu G5 mají závažné poškození ledvin způsobující snížení GFR pod hranici 0,25 ml/s. Ledviny téměř zcela sníží všechny své funkce až na úroveň, kdy je nutné zahájit léčbu s cílem jejich funkci nahradit.