Většina z nás má léto spojené se sluncem, s pláží, mořem, bazénem a teplým počasím. Neměli byste však zapomínat na to, že právě na pláži nebo v bazénu budete vystaveni slunečnímu záření.
Záření prospívá našemu zdraví, protože zlepšuje vstřebávání vitaminu D. Pokud však nevíme, jak se před sluncem chránit, snadno se může stát naším nepřítelem.
Existují dva typy ultrafialového záření, které mohou poškodit naši pokožku: UVA záření a UVB záření. UVA záření způsobuje opálení (tvorbu melaninu), skvrny a vrásky na kůži a UVB záření způsobuje zarudnutí a zvyšuje riziko vzniku rakoviny kůže.
Zdravý pobyt na slunci znamená vystavovat se slunečnímu záření v rozumné míře, vždy používat širokospektrální opalovací krém, který chrání před oběma typy záření, a i když se namažete opalovacím krémem, vyhýbejte se pobytu na přímém slunci mezi 11. a 16. hodinou, kdy je záření nejintenzivnější a nejnebezpečnější. V této době si na sebe vezměte tričko, schovejte se pod slunečník a nechoďte na pláž. Následky přílišného a neuváženého pobytu na slunci mohou být velmi vážné a mohou se projevit až o mnoho let později.
I když na první pohled slunce příliš nesvítí nebo je zataženo, je vhodné použít prostředek s SPF (ochranným slunečním faktorem). V takových chvílích na to však často zapomínáme. Stále může být velmi teplo a může přitom foukat horký vítr, který také dokáže spálit pokožku a někdy po sobě zanechá vážnější popáleniny než samotné slunce. Další rada zní: neusínejte na pláži, když ležíte na slunci!