Pacienti, kterým selhaly ledviny, dojíždí zpravidla třikrát týdně na čtyř až pětihodinovou léčbu do dialyzačního střediska, a musí se své léčbě časově přizpůsobovat. Ale nemusí to tak být vždy – příkladem je padesátiletý pan Josef z Jinočan, který po pár měsících střediskové péče plynule přešel na domácí léčbu.
Dialyzuje se v pohodlí domova i na cestách
Pan Josef se léčí s diabetem 2. typu a pravidelně si píchá inzulín. Ledviny mu začaly selhávat před třemi lety. „Prodělal jsem několik zápalů plic, které se podepsaly na zdraví mých ledvin. Po posledním zápalu plic před třemi lety si mě již rovnou převzali do péče v nefrologické ambulanci v pražském IKEM,“ vzpomíná pan Josef. Zhruba po roce ledviny přestaly fungovat do té míry, že musel začít podstupovat pravidelnou léčbu na dialyzačním středisku. „V té době jsem se začal cítit hodně unavený a mé sportovní aktivity – hokej, tenis a cyklistika – musely jít stranou,“ doplňuje pan Josef.
Vzhledem k pracovním povinnostem docházel na dialýzu převážně večer. Pan Josef má na starosti správu rozhlehlého vozového parku, což vyžaduje být stále dostupný na telefonu, aby mohl vše rychle a snadno koordinovat. „V zaměstnání mi vyšli maximálně vstříc. S dialýzou jsem se já i moje rodina naštěstí snadno sžili a jediné, co mi dodnes dělá trošku problémy je pitný režim, který je u pacientů s chronickým selháním ledvin značně omezený. Musím si hlídat každou deci,“ vysvětluje pan Josef. Čas strávený léčbou v dialyzačním středisku obvykle trávil spánkem nebo čtením zpráv.
Doma zvládám vše sám
Když mu na dialyzačním středisku nabídli možnost léčby doma, měl pan Josef obavy, že si nedokáže aplikovat jehly do cévního přístupu na předloktí. „Sestřička mi ale vše velice dobře vysvětlila a já jsem se rozhodl, že do toho půjdu. Hned od další dialýzy začaly přípravy. Zasvěcení k ovládání přístroje pro domácí hemodialýzu bylo velice snadné a ani jsem nemusel doma dělat žádné zásadní úpravy,“ říká pan Josef.
Celý proces domácí hemodialýzy si zvládá udělat sám bez jakékoli pomoci. „Člověk si velmi rychle zvykne a funguje to perfektně. Jsem za to rád. Samozřejmě – kdyby bylo potřeba – je proškolená i manželka a je připravena mi podat pomocnou ruku. Většinou čas na domácí hemodialýze strávím spánkem nebo se dívám na televizi, občas pracuji na počítači,“ popisuje pan Josef, který nyní dochází na kontroly do nefrologické ambulance pouze jednou měsíčně.
S dialýzou na cestách
„Myslím si, že domácí hemodialýzu zvládne praktiky každý. Stačí překonat strach z jehel. A pokud by to mělo znamenat zásadní problém, dnes existují služby domácí zdravotní péče, které toto umí řešit. Snad jediný problém je najít doma prostor pro veškerý zdravotnický materiál související s domácí hemodialýzou,“ uvádí pan Josef. Ten vychvaluje i časovou úsporu, kterou mu domácí hemodialýza přinesla. Léčba na středisku mu i s cestou, převlékáním, přípravou apod. zabrala minimálně šest hodin. „Nyní jsem já pánem času – sám si rozhodují, kdy si v průběhu dne dialýzu udělám. A to je pro mě velice podstatné. Navíc tu je i psychický efekt – prostředí střediska působí na člověka jinak než atmosféra vlastního domova,“ doplňuje pan Josef.
Pan Josef má dvě děti – jedenáctiletou dceru a sedmiletého syna. Velice rád cestuje, a to jak po České republice, tak i do zahraničí. Za posledních deset let se z něj stal vášnivý sběratel modelů aut značky Mercedes-Benz a občas si doma zabrnká na baskytaru. „Jezdím i s hemodialyzačním přístrojem do Chorvatska k moři a do Rakouska na hory. Podnikáme také s rodinou víkendové výlety po celé republice – navštěvujeme hrady a zámky, zamilovali jsme si Šumavu. Nyní plánuji udělat si zkoušky na motorový člun – rád bych se v budoucnu plavil po chorvatských ostrovech. Po večerech si v průběhu domácí hemodialýzy studuji pravidla na zkoušky,“ vypráví pan Josef.
Je třeba doplnit, že při cestování s domácí hemodialýzou je nezbytné mít zajištěnou založení variantu centrovní péče v případě nenadále události, což v souvislosti s cílovou destinací musí být řešeno s dostatečným časovým předstihem minimálně tři měsíce, a ne vždy a všude je toto možné zajistit.
Léčba v pohodlí domova
Čeští pacienti mají dnes k dispozici ucelený balíček služeb, které jim zajišťují komplexní dialyzační péči z pohodlí jejich domova včetně 24hodinového technického servisu, a to s možností volby některé z moderních léčebných metod – domácí hemodialýzy či peritoneální (břišní) dialýzy. Domácí léčba přináší pacientům, kterým selhaly ledviny a jsou odkázání na dialyzační léčbu, pocit flexibility, která jim umožňuje prožít jejich život lépe a trávit více času svými koníčky a se svou rodinou. Nezapomeňme však, že tento typ léčby je indikován výhradně lékařem, a to pacientům, kteří jsou pro ni vhodní.